WPML_EXPORT - en to ja translation catalogue (623 entries)

en:  (inactive)
ja: （休止中）

en:  - (needs update)
ja: - (要アップデート)

en:  - A xliff file is attached.
ja: - xliff ファイルが添付されました。

en: "%s" is not a valid XLIFF file.
ja: "%s" は有効なXLIFFファイルではありません。

en: %1$s translation: %2$s
ja: %1$s 翻訳: %2$s

en: %d translations have been fetched from the translation service.
ja: 翻訳サービスから 	%d 件の翻訳が受け取られました。

en: %d translations have been marked as cancelled.
ja: %d 件の翻訳がキャンセルとしてマークされました。

en: %s authentication
ja: %s 認証

en: %s is authorized.
ja: %s が認証されました。

en: %s items in basket:
ja: バスケット内に%s アイテム：

en: %s requires additional data
ja: %s は追加日数が必要です

en: %s to %s
ja: %s から %s

en: %s to %s and %s
ja: %s から %s と %s

en: %s words
ja: %s 語

en: %s%d translation jobs%s have been sent to remote translators
ja: %s%d 翻訳ジョブ%s はリモートトランスレーターに送られました

en: %s1 translation job%s has been sent to remote translators
ja: %s1 翻訳ジョブ%s がリモート翻訳に送られました

en: %s: WPML Translation Jobs
ja: %s: WPML 翻訳のお仕事

en: %sWarning:%s You are trying to add a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
ja: %s警告:%s 標準のWordPressエディターで翻訳を追加するところですが、あなたのサイトは WPML Translation Editor.使用に設定されています。

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation that is currently in the process of being added using WPML.
ja: %s警告:%s WPMLによる追加プロセス中の翻訳を編集しようとしています。

en: %sWarning:%s You are trying to edit a translation using the standard WordPress editor but your site is configured to use the WPML Translation Editor.
ja: %s警告:%s標準のWordPressエディターで翻訳を編集するところですが、あなたのサイトはWPML Translation Editor 使用に設定されています。

en: &laquo; continue from the previous page
ja: &laquo; 前ページから続く

en: (inactive and unknown service)
ja: (非アクティブおよび不明のサービス)

en: (missing title)
ja: (タイトルなし)

en: (select a value)
ja: （値を選択）

en: 1 translation has been fetched from the translation service.
ja: 翻訳サービスから1件の翻訳を受け取られました。

[ctx: 1/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: You are about to translate duplicated posts.
ja: 重複した投稿を翻訳するところです。

[ctx: 2/2 Confirm to disconnect duplicates]
en: These items will be automatically disconnected from originals, so translation is not lost when you update the originals.
ja: これらのアイテムはオリジナルから自動的に接続解除されますが、オリジナルを更新した時、翻訳はまだ存在します。

en: <a href="%s">Send to translation &raquo;</a>
ja: <a href="%s">翻訳用に送る&raquo;</a>

en: <p>Could not add the requested languages. Please <a%s>contact us</a> for support. </p><p>Show <a%s>debug information</a>.</p>
ja: <p>依頼された言語を追加できませんでした。サポートが必要な場合、. Please <a%s>お問い合わせ</a> ください。</p><p> <a%s>デバグ情報</a>を表示してください。</p>

en: <p>Jobs committed...</p><p>You can check current status of this job in  <a href='%s'>Translation Jobs tab</a>.</p>
ja: <p>仕事が決定しました...</p><p>仕事の状況は<a href='%s'>翻訳ジョブタブ</a>で確認できます。</p>

en: <p>Requested languages are not supported by the translation service (%s). Please <a%s>contact us</a> for support. </p>
ja: <p>翻訳サービスはその言語に対応しておりません(%s)。サポートが必要な場合<a%s>お問い合わせ</a>ください。</p>

en: <p>The administrator has disabled term translation from the translation editor. </p>\n<p>If your access permissions allow you can change this under "Translation Management" - "Multilingual Content Setup" - "Block translating taxonomy terms that already got translated". </p>\n<p>Please note that editing terms from the translation editor will affect all posts that have the respective terms associated.</p>
ja: <p>管理者は翻訳エディターからターム翻訳を無効にしました。</p>\n<p>あなたの変更可能のアクセス許可を有する場合、以下からこれを変更できます。"Translation Management" - "多言語コンテンツ設定" - "すでに翻訳されたタクゾノミータームの翻訳をブロック"。
    \n</p>\n<p>翻訳エディターからのターム編集は関連タームを持つ全ての投稿に影響を及ぼすことにご注意ください。</p>
    \n

en: Action
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効にする

en: Active service:
ja: アクティブサービス：

en: Add Translator
ja: 翻訳者を追加する

en: Add as translator
ja: トランスレーターとして追加

en: Add note for the translators
ja: トランスレーターにメモを追加する

en: Add selected content to translation basket
ja: 翻訳バスケットに選択したコンテンツを追加

en: Add selected content to translation basket / Duplicate
ja: 選択したコンテンツを翻訳バスケットに追加／複製

en: Add to translation basket
ja: 翻訳バスケットに追加する

en: Add translator
ja: トランスレーターを追加

en: Add translators
ja: 翻訳者を追加

en: Adjust links in posts and strings so they point to the translated content
ja: 翻訳コンテンツを指すように投稿とストリングのリンクを調整する

en: Adjust links in posts so they point to the translated content
ja: 翻訳コンテンツを指すように投稿のリンクを調整する

en: Admin Strings
ja: 管理ストリング

en: Admin Strings to Translate
ja: 翻訳ストリングの管理

en: All
ja: すべて

en: All Languages
ja: 全ての言語

en: All WordPress users are already translators. To add more translators, first create accounts for them.
ja: すべてのWordPress ユーザーはすでにトランスレーターです。もっとトランスレーターを追加するためには、彼らのアカウントを作成してください。

en: All countries
ja: 全ての国

en: All new lines should be replaced by HTML element %s. Use this option if translation tool used by translator does not support new lines characters (for example Virtaal software)
ja: 全ての新しい列はHTML element %sで取り換える必要があります。翻訳者が使用したツールが新しい文字列に対応しない場合、このオプションをご使用ください（例、Virtaalソフトウェア）

en: All posts and strings have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
ja: 全ての投稿とストリングが処理されました。%sリンクが翻訳コンテンツを指すよう変更されました。

en: All posts have been processed. %s links were changed to point to the translated content.
ja: すべての投稿が処理されました。%s リンクは翻訳コンテンツを指すように変更されました。

en: All statuses
ja: 全てのステータス

en: All translation jobs
ja: すべての翻訳ジョブ

en: All translation statuses
ja: 全翻訳の状況

en: All types
ja: 全タイプ

en: Allow visitors to tell you about translation issues by enabling %s
ja: %sを有効にして閲覧者が翻訳の問題を報告できるようにする

en: Alt Text
ja: Alt テキスト

en: An error occurred:
ja: エラーが発生しました：

en: Any existing content (translations) will be overwritten when creating duplicates.
ja: 既存コンテンツ（翻訳）は複製を作成する時、上書きされます。

en: Any language
ja: すべての言語

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to abort this translation?
ja: 本当にこの翻訳を中止しますか？

en: Are you sure you want to cancel these jobs?
ja: 本当にこれらの仕事をキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to reset the %1$s translation process?
ja: 本当に%1$s 翻訳プロセスをリセットしますか？

en: Are you sure you want to resign from this job?
ja: 本当にこのジョブを辞退しますか？

en: Authenticate
ja: 認証する

en: Auto-generate from title (default)
ja: タイトルから自動生成（デフォルト）

en: Autoformat
ja: オートフォーマット

en: Available Translation Management Systems
ja: 利用可能な翻訳管理システム

en: Available Translation Services
ja: 利用可能な翻訳サービス

en: Available to translate
ja: 利用可能なトランスレーター

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Batch
ja: バッチ

en: Batch Name:
ja: バッチ名:

en: Batch is empty
ja: バッチが空です

en: Batch name:
ja: バッチ名：

en: Batch rolled back
ja: 戻されたバッチ

en: Body
ja: 本文

en: Bulk Actions
ja: 一括アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel selected
ja: キャンセルする

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
ja: このアイテムは現在翻訳バスケット内にあるため編集できません。

en: Caption
ja: 説明文

en: Changes in these translations will affect terms in general! (Not only for this post)
ja: これらの翻訳の変更はターム全般に影響します！（この投稿だけでなく）

en: Check all
ja: すべてチェック

en: Check status and get translations
ja: ステータスを調べ、翻訳を取得する

en: Choose
ja: 選択

en: Choose at least one translation action
ja: 翻訳アクションを一つ以上選択してください

en: Choose default format for XLIFF file:
ja: XLIFFファイルの初期設定フォーマットを選択する:

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
ja: 受け取った時翻訳を公開するかどうか選択してください：注：公開が選択されると、翻訳受け取り時に元のドキュメントが公開されている場合のみ翻訳が公開されます。

en: Choose translation options
ja: 翻訳オプションを選択する

en: Clear
ja: 消去

en: Clear Basket
ja: バスケットをクリアする

en: Clear log
ja: ログをクリア

en: Clear search
ja: 検索をクリア

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Committing jobs...
ja: 仕事決定中...

en: Communication Log
ja: コミュニケーションログ

en: Communication logging is currently disabled. To allow WPML support to help you with issues related to sending content to translation, you need to enable the communication logging.
ja: コミュニケーションログインが現在無効です。WPMLが翻訳用コンテンツ送信に関する問題を解決するには、コミュニケーションログインを有効にする必要があります。

en: Complete
ja: 完了

en: Configure
ja: 設定する

en: Contact
ja: 連絡

en: Contact the translator
ja: 翻訳者に連絡する

en: Contact translator
ja: 翻訳者に連絡

en: Content duplication
ja: コンテンツ複製

en: Content updates log
ja: コンテンツ更新ログ

en: Copy & Overwrite all fields
ja: 全ての欄をコピー・上書きする

en: Copy all fields from original
ja: 全ての欄を元のアイテムからコピーする

en: Copy from original
ja: オリジナルからコピーする

en: Copy from original language if translation language uses encoded URLs
ja: 翻訳言語が符号化URLを使用する場合、原語からコピーする

en: Copy from original to translation
ja: 原文から翻訳にコピーする

en: Copy once
ja: 1度コピーする

en: Copy to empty fields only
ja: 空白欄のみにコピーする

en: Could not retrieve file from archive.
ja: アーカイブからファイルを読み出せません。

en: Could not update the translation pickup mode.
ja: 翻訳取得モードを更新できませんでした。

en: Create translations manually
ja: 手動で翻訳を作成

en: Current service
ja: 現在のサービス

en: Current translators
ja: 現在のトランスレーター

en: Custom Fields Translation
ja: カスタムフィールド翻訳

en: Custom Term Meta Translation
ja: カスタムタームメタ翻訳

en: Custom XML Configuration
ja: カスタム XML 設定

en: Custom XML configuration
ja: カスタム XML 設定

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom posts slug translation options
ja: カスタム投稿スラグ翻訳オプション

en: Date
ja: 日付

en: De-authorize
ja: 認証しない

en: Deactivate
ja: 無効にする

en: Deadline
ja: 期日

en: Dear %s,
ja: %s様、

en: Deleted
ja: 削除完了

en: Description
ja: 内容

en: Disable logging
ja: ログインを無効にする

en: Disable the possibility of creating accounts for users on wpml.org
ja: wpml.orgでユーザーアカウント作成の可能性を無効にする

en: Dismiss
ja: 無視する

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja: %sの%s&#8211;%s を表示する

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Do nothing. If you will select this, all new line characters will stay untouched.
ja: 何もしないでください。この選択により、新しい文字列はすべて現状のままになります。

en: Document status
ja: 書類の状況

en: Documentation
ja: 資料

en: Don't include already translated terms in the translation editor
ja: 既に翻訳されたタームは翻訳エディターに含まない

en: Don't show this again.
ja: 二度と表示しない。

en: Don't translate
ja: 翻訳しない

en: Done
ja: 完了

en: Done!
ja: 完了！

en: Draft
ja: 下書き

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate content
ja: 複製コンテンツ

en: Duplicating
ja: コピー中です

en: Edit
ja: 編集

en: Edit anyway
ja: とにかく編集する

en: Edit independently
ja: 個々に編集する

en: Edit note for the translators
ja: トランスレーター用のメモを編集する

en: Edit the %s translation
ja: %s 翻訳を編集する

en: Edit translatable strings
ja: 翻訳可能なストリングの編集

en: Edit translator
ja: トランスレーターを編集

en: Editing language pairs for <strong>%s</strong>
ja: 次の編集言語ペア <strong>%s</strong>

en: Enable logging
ja: ログインを有効にする

en: Enable other translation services
ja: その他の翻訳サービスを有効にする

en: Enter here your %s authentication details
ja: ここにあなたの%s認証の詳細を入力してください。

en: Error
ja: エラー

en: Errors:
ja: エラー：

en: Estimated cost: %s USD
ja: 見積もり料金: %s USD

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Expand
ja: 拡大する

en: Export
ja: エクスポート

en: Export all filtered jobs of %1$s from %2$s to %3$s in %4$s:
ja: %1$sのフィルタされた全てのジョブを%2$sから%4$sの%3$sにエクスポートする:\n

en: Export all jobs:
ja: すべてのジョブをエクスポート：

en: Export full log in CSV
ja: 完全ログをCSVにインポートする

en: External package ID: %d
ja: 外部パッケージID: %d

en: Failed to disconnect posts
ja: 投稿の接続解除に失敗しました

en: Filter
ja: フィルター

en: Finished Post Duplication
ja: 投稿コピーを完了しました

en: First available
ja: 待機中

en: Fold/Unfold code
ja: コードを折り畳む／折り畳みを解除

en: For WPML components you can receive updates from your %s or automatically, after you register WPML.
ja: WPMLコンポーネントのアップデートは%sから受け取るか、WPMLのご登録後、自動的に受け取れます。

en: For retrieving debug information for communication between your site and the translation system, use the <a href="%s">communication log</a> page.
ja: あなたのサイトと翻訳システム通信用のデバグ情報を取り出すには<a href="%s">コミュニケーションログ</a>ページを使用してください。

en: From %s
ja: %s

en: From %s to %s:
ja: %s から %sへ：

en: From language:
ja: 翻訳前言語:

en: General settings
ja: 一般設定

en: Generated by WPML plugin, running on %s.
ja: WPML プラグインから生成され、%s上で実行中です。

en: Getting started with ICanLocalize
ja: ICanLocalizeの使用を開始する

en: Give a name to the batch. If omitted, the default name will be applied.
ja: バッチを名付けてください。これが省略されると既定の名前が適用されます。

en: Go back
ja: 戻る

en: Hide system fields
ja: システム欄を非表示にする

en: Hide this
ja: 非表示にする

en: How new lines characters in XLIFF files should be handled?
ja: XLIFFファイルの新しい文字列はどのように取り扱われますか？

en: How should the site receive completed translations from Translation Service?
ja: 完了した翻訳はどのようにして翻訳サービスからサイトで受け取りますか？

en: How to translate posts and pages
ja: 投稿文とページの翻訳方法

en: How to write Language Configuration Files
ja: 言語設定ファイルの書き方

en: I am about to stop any ongoing work done by %1$s.
ja: %1$sの進行中の作業を停止します。

en: I need translation from this language
ja: この言語からの翻訳が必要です

en: I'm looking for translation management systems
ja: 翻訳管理システムを探しています

en: I'm looking for translation services
ja: 翻訳サービスを探しています

en: If you wish to use %s, please go to %s and use the link %s.
ja: %sを使用する場合、%sへ移動し、リンク%sをご使用ください。

en: If you wish to use only local translators, please go to %s and use the link %s.
ja: 現地の翻訳者のみを使用したい場合、%sへ移動し、リンク%sを使用してください。

en: Import / Export XLIFF
ja: XLIFFインポート/エクスポート

en: In basket
ja: バスケット内

en: In order to add jobs to the queue you must:
ja: キューに仕事を追加するには以下を行ってください：

en: In progress
ja: 進行中

en: In the translation basket
ja: 翻訳バスケット内

en: Include XLIFF files in notification emails
ja: 通知メールにXLIFFファイルを含む

en: Include XLIFF files in the notification emails
ja: 通知メールにXLIFFファイルを含む

en: Incompatible Archive.
ja: 不適合なアーカイブ

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Message]
en: Are you sure you want to do this?
ja: 本当にこれを実行しますか？

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 No]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [confirmation] 01 Yes]
en: Yes
ja: はい

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 00 Title]
en: Incomplete local translation jobs
ja: 未完のローカル翻訳ジョブ

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 01 Cancelled]
en: Cancelled local translation jobs:
ja: キャンセルされたローカル翻訳ジョブ：

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 02 Open]
en: Open local translation jobs:
ja: ローカル翻訳ジョブを開く：

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 03 Error]
en: Unable to cancel some or all jobs
ja: 幾つかまたは全てのジョブをキャンセルできません

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 04 Error]
en: Unable to complete the action
ja: このアクションを完了できません

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 10 Close button]
en: Local translation jobs will be kept and the above notice hidden.
ja: ローカル翻訳ジョブが保存され、上記の通知が非表示になります。

[ctx: Incomplete local jobs after TS activation: [response] 20 Close button]
en: Close
ja: クローズする

en: Invalid Request
ja: 無効なリクエスト

en: Invalid request
ja: 無効なリクエスト

en: Items
ja: アイテム

en: Items - untranslated (total)
ja: アイテム－未翻訳（合計）

en: Job %1$s: %2$s - %3$s
ja: ジョブ %1$s： %2$s - %3$s

en: Job ID is missing
ja: ジョブIDがありません

en: Job waiting for a translator in %s
ja: %sで翻訳者を待つジョブ

en: Jobs
ja: 仕事

en: Jobs that are waiting for translation
ja: 翻訳を待つジョブ

en: Language
ja: 言語

en: Language filtering has been disabled because you already have items in %s in the basket.
ja: %s のアイテムがバスケット内に存在するため、言語フィルタが無効です。

en: Language pairs
ja: 言語ペア

en: Language pairs not refreshed, please try again
ja: 言語ペアがリフレッシュされていません。再度お試しください

en: Language pairs refreshed
ja: 言語ペアがリフレッシュされました

en: Languages
ja: 言語

en: Last check: %s
ja: 最後のチェック： %s

en: Learn more
ja: さらに学ぶ

en: Learn more about the different translation options
ja: 他の翻訳オプションについて学ぶ

en: Learn more about using deadlines
ja: 期日に関する詳細

en: Link to original document %d
ja: 原文の文書へのリンク %d

[ctx: List of translation jobs: %s replaced by "list of translation jobs]
en: You can see all the jobs that you sent and their deadlines in the %s.
ja: %sで全ての送ったジョブとその期日を閲覧できます。

[ctx: List of translation jobs: used to build a link to the translation jobs page]
en: list of translation jobs
ja: 翻訳ジョブリスト

en: Loaded
ja: 読み込み済み

en: Local
ja: ローカル

en: Looking for a different translation service?
ja: 他の翻訳サービスをお探しですか？

en: Looks like you are running a multilingual WooCommerce site. To easily translate WooCommerce products and categories, you should use %s
ja: あなたはWooCommerce サイトを運営中のようです。 WooCommerce 製品とカテゴリーを簡単に翻訳するには、%s　をご使用ください。

en: Manage translators
ja: トランスレーター管理

en: Manage your translators
ja: トランスレーター管理

en: Minor edit - don't update translation
ja: マイナーな編集－翻訳を更新しません

en: Missing or wrong data:
ja: 紛失または間違ったデータ：

en: More information
ja: 詳細情報

en: Multilingual Content Setup
ja: マルチ言語コンテンツ設定

en: Name
ja: 名前

[ctx: Need help translating?: 00 Title]
en: Need help translating?
ja: 翻訳にヘルプが必要ですか？

[ctx: Need help translating?: 01 Sentence begins]
en: Find the service that's right for you, among
ja: ご希望のサービスを以下から選択してください

[ctx: Need help translating?: 02 Link text and sentence ends]
en: WPML-friendly translation services
ja: WPML-フレンドリー翻訳サービス

en: Need help with translation?
ja: 翻訳にヘルプが必要ですか？

en: Need translators?
ja: 翻訳者が必要ですか？

en: Needs updating
ja: 更新が必要

en: New lines character
ja: 新しい文字列

en: New translation job from %s
ja: %sからの新しい翻訳

en: No add translator interface available
ja: トランスレーター追加のインターフェースが利用できません

en: No custom fields found. It is possible that they will only show up here after you add more posts after installing a new plugin.
ja: カスタムのフィールドが見つかりません。新しいプラグインをインストールした後、もっと投稿文を追加すると表示される可能性があります。

en: No documents found
ja: 書類が見つかりません

en: No duplicate posts found to disconnect.
ja: 接続解除する重複した投稿が見つかりません。

en: No items found in basket
ja: バスケットにアイテムがありません

en: No matches
ja: マッチなし

en: No results
ja: 結果なし

en: No selected translators!
ja: 翻訳者が選択されていません！

en: No term meta found. It is possible that they will only show up here after you add/create them.
ja: タームメタがありません。ここに追加／作成後のみ表示される可能性があります。

en: No translation jobs found
ja: 翻訳の仕事が見つかりません

en: No translation jobs were selected for export.
ja: エキスポートに翻訳ジョブが選択されていません。

en: No translation languages configured for this user.
ja: このユーザーには翻訳言語が設定されていません。

en: Not loaded
ja: 読み込み前

en: Not translated
ja: 翻訳されていません

en: Not translated or needs updating
ja: 翻訳されていません、または更新の必要がありません

en: Note for the translators
ja: トランスレーター用のメモ

en: Notes
ja: ノート

en: Notification emails to the translation manager
ja: 翻訳マネジャーへの通知メール

en: Notification emails to translators
ja: トランスレーターへの通知メール

en: Notification emails:
ja: 通知メール：

en: Notify the translation manager when jobs are late by %s days
ja: ジョブが%s 日遅れた時翻訳マネジャーに通知する

en: Notify the translation manager when jobs complete %s
ja: ジョブが完了した時翻訳マネジャーに通知する %s

en: Notify translators when new jobs are waiting for them
ja: 新規案件がある時、トランスレータに通知する

en: Notify translators when they are removed from jobs
ja: ジョブから除外された時トランスレーターに通知する

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Number of strings
ja: ストリング数

en: Number of words
ja: 語数

en: Ok
ja: OK

en: Ok!
ja: OK!

en: One of the selected strings is in a language that is not activate. It can not be added to the translation basket.
ja: 選択されたストリングのうち1つがアクティベートされていない言語です。これは翻訳バスケットに追加できません。

en: One or more strings sent to %s
ja: 1または1以上のストリングが %sに送信されました

en: Open in Translation Editor
ja: Translation Editorで開く

en: Open the content updates log
ja: コンテンツ更新ログを開く

en: Original
ja: オリジナル

en: Original Page
ja: 元のページ

en: Overdue translation jobs report
ja: 翻訳ジョブ遅延レポート

en: PHP Extension
ja: PHP拡張機能

en: PHP Setting
ja: PHP設定

en: Page URL
ja: ページ URL

en: Partial translation
ja: 部分的翻訳

en: Pending Review
ja: 見直しの対象

[ctx: Pickup Log Column]
en: Batch ID
ja: バッチ ID

[ctx: Pickup Log Column]
en: Content status
ja: コンテンツステータス

[ctx: Pickup Log Column]
en: Content type
ja: コンテンツタイプ

[ctx: Pickup Log Column]
en: Debug data
ja: デバグデータ

[ctx: Pickup Log Column]
en: Edit URL of original
ja: オリジナルのURLを編集する

[ctx: Pickup Log Column]
en: Edit URL of translation
ja: 翻訳のURLを編集する

[ctx: Pickup Log Column]
en: Element type
ja: 要素タイプ

[ctx: Pickup Log Column]
en: Front-end URL of original
ja: オリジナルのフロントエンドURL

[ctx: Pickup Log Column]
en: Front-end URL of translation
ja: 翻訳のフロントエンドURL

[ctx: Pickup Log Column]
en: Job ID
ja: ジョブID

[ctx: Pickup Log Column]
en: Job state
ja: ジョブ状態

[ctx: Pickup Log Column]
en: Language code
ja: 原語コード

[ctx: Pickup Log Column]
en: New or updated
ja: 新規または更新済み

[ctx: Pickup Log Column]
en: Original element ID
ja: オリジナル要素のID

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup CMS_ID
ja: ピックアップ CMS_ID

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup ID
ja: ピックアップ ID

[ctx: Pickup Log Column]
en: Pickup method
ja: ピックアップ方法

[ctx: Pickup Log Column]
en: Serialized data
ja: シリアライズされたデータ

[ctx: Pickup Log Column]
en: Source language
ja: ソース言語

[ctx: Pickup Log Column]
en: Source language code
ja: ソース言語コード

[ctx: Pickup Log Column]
en: Status of original
ja: オリジナルのステータス

[ctx: Pickup Log Column]
en: Status of translation
ja: 翻訳ステータス

[ctx: Pickup Log Column]
en: Target language
ja: ターゲット言語

[ctx: Pickup Log Column]
en: Time
ja: 時間

[ctx: Pickup Log Column]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: Pickup Log Column]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: Pickup Log Value]
en: New
ja: 新規

[ctx: Pickup Log Value]
en: Updated
ja: 更新済み

en: Please activate translation service first.
ja: 最初に翻訳サービスをアクティベートしてください。

en: Please be advised that editing this term's translation here will change the value of the term in general. The changes made here, will not only affect this post!
ja: 一般的に用語翻訳の編集は、用語の値を変更することにご注意ください。ここで行った変更はこれ以外の投稿にも影響します！

en: Please choose
ja: 選択してください

en: Please contact your administrator.
ja: 管理者にご連絡ください。

en: Please go to %1$s and use the link %2$s.
ja: %1$s へ移動し、%2$sリンクを使用してください。

en: Please refer to the <a href="%s">Translation Management dashboard</a> for the exact status of this translation.
ja: この翻訳の正確な状況については<a href="%s">Translation Management ダッシュボード</a>をご覧ください。

en: Please register WPML to enable the professional translation option
ja: プロフェッショナル翻訳オプションを有効にするにはWPMLを登録してください

en: Please select at least one document to translate.
ja: 翻訳書類を少なくとも一つ選んでください。

en: Please select at least one language to translate into.
ja: 翻訳後の言語を少なくとも一つ選択してください。

en: Please update all components which you are using.
ja: ご使用のコンポーネントを全てアップデートしてください。

en: Popularity
ja: 人気

en: Post "%s" will be ignored for %s, because it is an original post.
ja: 投稿"%s" は原文の投稿のために %s用に無視されました。

en: Post "%s" will be ignored for %s, because translation is already in progress.
ja: 投稿 "%s"は翻訳が進行中のため、%s用は無視されます。

en: Post Types Translation
ja: 投稿タイプ翻訳

en: Posts and pages synchronization
ja: 投稿文とページの同期化

en: Private
ja: プライベート

en: Processing posts... %1$s of %2$s done.
ja: 投稿処理中... %1$s の%2$s 完了。

en: Processing strings... %1$s of %2$s done.
ja: ストリング処理中... %1$s の %2$s 完了。

[ctx: Promote translation services: %s replaced by "professional translation services integrated with WPML]
en: Need faster translation work? Try one of the %s.
ja: もっと迅速な翻訳が必要ですか？%sの１つをお試しください。

[ctx: Promote translation services: used to build a link to the translation services page]
en: professional translation services integrated with WPML
ja: 専門的な翻訳サービスとWPMLを統合

en: Published
ja: 公開済み

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh Available Services List
ja: 利用可能なサービスリストを更新する

en: Refresh Translation Services
ja: 翻訳サービスをリフレッシュする

en: Refresh Translators data from %s
ja: %sのトランスレーターのデータを更新

en: Refresh language pairs
ja: 言語ペアをリフレッシュする

en: Reloading:
ja: 再読込中：

en: Remove
ja: 削除

en: Removed from translation job on %s
ja: %sの翻訳から削除

en: Reset professional translation state
ja: プロフェッショナル翻訳ステータスをリセットする

en: Resign
ja: 辞退

en: Review documents for translation
ja: 翻訳用の文書を検討する

en: Rollback jobs...
ja: 仕事を戻します...

en: Same as the original document
ja: 原文と同様

en: Save
ja: 保存

en: Save & Close
ja: 保存して閉じる

en: Saving...
ja: 保存中．．．

en: Scan now and adjust links
ja: 今すぐスキャンし、リンクを調整する

en: Scheduled
ja: スケジュール済み

en: Search Translation Management Services
ja: 翻訳管理サービスを検索

en: Search Translation Services
ja: 翻訳サービスを検索

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select additional options
ja: 追加オプションを選択してください

en: Select the xliff file or zip file to upload from your computer:&nbsp;
ja: コンピュータからアップロードするxliff 、もしくはzip ファイルを選択してください:&nbsp;

en: Select translation service
ja: トランスレーションサービスを選択

en: Select translators
ja: トランスレーターを選ぶ

en: Select user.
ja: ユーザーを選択。

en: Send
ja: 送信

en: Send all items for translation
ja: 全てのアイテムを翻訳に送信する

en: Send me a notification email when there is something new to translate
ja: 新案件の翻訳がある時、メールで通知してください

en: Sending request...
ja: リクエストを送信中...

en: Service
ja: サービス

en: Service activated.
ja: サービスが認証されました。

en: Service invalidated.
ja: サービスが無効です。

en: Services Refreshed
ja: サービスがリフレッシュされました

en: Services per page:
ja: １ページ当たりのサービス：

en: Set realistic deadlines when sending jobs to translation (%s)
ja: ジョブを翻訳に送る時、現実的な期日を設定してください(%s)

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show all items under this parent.
ja: この親の下のアイテムを全部表示する

en: Show differences
ja: 差異を表示する

en: Show only items that are immediately under this parent.
ja: この親の下のアイテムだけを表示する

en: Show other professional translation options
ja: その他の翻訳オプションを表示する

en: Show system fields
ja: システム欄を表示する

en: Show translation instructions in the list of pages
ja: ページリストの翻訳に関する指示を表示する

en: SimpleXML extension
ja: SimpleXML 拡張機能

en: SimpleXML extension is required for using XLIFF files in WPML Translation Management.
ja: SimpleXML 拡張機能はWPML Translation Managementの中でXLIFFファイルの使用を必要とします。

en: Some fields in translation are already filled!
ja: 翻訳のいくつかの欄はすでに入力済みです！

en: Speed
ja: スピード

en: Status
ja: 状況

en: String
ja: ストリング

en: String "%s" has not been sent.
ja: ストリング "%s" はまだ送られていません。

en: String "%s" will be ignored for %s, because translation is already waiting for translator.
ja: ストリング"%s"は翻訳がすでに翻訳者を待っているため、%s用は無視されました。

en: Strings
ja: ストリング

en: Strings in different languages are selected. They can not be added to the translation basket.
ja: 他言語のストリングが選択されました。これは翻訳バスケットに追加できません。

en: Strings in the basket
ja: バスケット内のストリング

en: Submitted data is not valid.
ja: 送信されたデータは有効ではありません。

en: Successfully disconnected posts
ja: 投稿の接続解除に成功しました

en: Suggested deadline:
ja: 提案された期日：

en: Synchronize status
ja: ステータスを同期

[ctx: Take a translation job waiting for a translator]
en: take it
ja: 引き受ける

en: Take and translate
ja: 取得して翻訳する

en: Taxonomies Translation
ja: タクゾノミー翻訳

en: Tell us which one
ja: どれですか

en: Term Meta
ja: タームメタ

en: Terms translation is disabled
ja: ターム翻訳が無効です

en: The XML could not be saved.
ja: XMLが保存できません。

en: The XML has been saved.
ja: XMLが保存されました。

en: The XML is not valid:
ja: XMLが有効ではありません：

en: The XML is valid.
ja: XMLが有効です。

en: The archive contains one or more empty files.
ja: アーカイブは1つ以上の空ファイルを含みます。

en: The basket is empty
ja: バスケットが空白です

en: The batch name was appended with the source language of its elements.
ja: 要素のソース言語に合わせたバッチ名が追加されました。

en: The below exception has occurred while communicating with Translation Proxy, please try again later or contact support if the problem persists:
ja: 翻訳プロキシーと通信中、下記の例外が発生しました。暫くしてから再試行するか、問題が続くようでしたらサポートにお問い合わせください。

en: The communication log is empty.
ja: コミュニケーションログが空です。

en: The deadline that you set for the following jobs has passed:
ja: 以下のジョブの設定期日が過ぎました：

en: The following components are not updated:
ja: 以下のコンポーネントがアップデートされました：

en: The following table lists the content which professional translation updated or created.
ja: 以下の表は更新または作成された翻訳のコンテンツをリストします。

en: The items you have selected are now in the translation basket &ndash;
ja: 選択したアイテムは現在翻訳バスケット&ndash;の中にあります。

en: The length of the batch name exceeds the maximum length of %s
ja: バッチ名の長さが %sの長さ制限を超過しています

en: The log is empty.
ja: ログが空白です。

en: The original has been deleted!
ja: オリジナルは削除されました！

en: The original post cannot be retrieved
ja: 元の投稿を読み出せません

en: The site will fetch translations manually
ja: サイトが手動で翻訳を受け取ります。

en: The translation job (%s) doesn't belong to you.
ja: あなたはこの翻訳ジョブ (%s)に指名されていません。

en: The translation job was completed on time.
ja: この翻訳ジョブは期日までに完了しました。

en: The translator %1$shas completed the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
ja: トランスレーター %1$sは "%2$s"の%3$s から %4$sの翻訳ジョブを完了しました。

en: The translator %1$shas updated the translation job for "%2$s" from %3$s to %4$s.
ja: トランスレーター %1$sは "%2$s"の%3$s から %4$sの翻訳ジョブを更新しました。

en: The type of the post cannot be retrieved
ja: 投稿タイプを読み出せません

en: The uploaded xliff file does not seem to be properly formed.
ja: アップロードされた xliff ファイルフォーマットが適切ではありません。

en: The uploaded xliff file doesn't belong to this system.
ja: アップロードされたxliff ファイルはこのシステムには属しません。

en: The xliff file could not be read.
ja: xliff ファイルを読み込めません。

en: There %s waiting for a translator:
ja: %s が翻訳者を待っています：

en: There are no Jobs in the queue.
ja: キューにジョブがありません。

en: There is a problem with your translation service.
ja: 翻訳サービスに問題があります。

en: There is new translated content on this site. You can scan posts and strings to adjust links to point to translated content.
ja: このサイトには新規の翻訳コンテンツがありません。翻訳コンテンツを指すためにリンクを調整するには、投稿とストリングをスキャンできます。

en: This batch name already exists and was modified to ensure unique naming
ja: このバッチ名はすでに存在するため、独自の名前に変更されました。

en: This deadline is what WPML suggests according to the amount of work that you already sent to this translator. You can modify this date to set the deadline manually.
ja: この期日はお客様がトランスレーターに送った仕事量に基づいてWPMLが推奨するものです。この期日は手動で変更できます。

en: This document is a duplicate of:
ja: この文書は以下の複製です：

en: This is a log of the communication between your site and the translation system. It doesn't include any private information and allows WPML support to help with problems related to sending content to translation.
ja: これはサイトと翻訳システム間のコミュニケーションログです。プライベートな情報は含まれません。WPMLサポートによる翻訳用コンテンツ送信問題の解決を可能にします。

en: This is a quick reminder about translation jobs that you sent and are behind schedule.
ja: これは送信された翻訳ジョブが期日より遅れていることを示す通知です。

en: This job cannot be edited anymore because a newer job for this element exists.
ja: このジョブは要素に新しいジョブが存在するため、編集することはできません。

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
ja: このメッセージは%s上で実行されている翻訳管理から自動的に送られました。これらの通知の受取りを希望しない場合、%sのシステム管理者にお問い合わせください。 \n\nこのメールは返信をモニターしていません。

en: This message was automatically sent by Translation Management running on %s. To stop receiving these notifications, go to Notification Settings, or contact the system administrator at %s.\n\nThis email is not monitored for replies.
ja: このメッセージは%s上で実行中の翻訳管理により自動的に送られました。これらの通知の受取りを中止するためには、通知設定に行くか、%sのシステム管理者に連絡してください。\n\nこのメールは返信をモニターしていません。

en: This section is for selecting WPML (local) translators only. If you wish to use %s, please go to %s.
ja: このセクションではWPML〈現地）翻訳者のみを選択します。%sの使用を希望する場合、%sへ移動してください。

en: This translation job is overdue by %s day.
ja: この翻訳ジョブは期日から%s日遅れています。

en: This translation job is overdue by %s days.
ja: この翻訳ジョブは期日から%s日遅れています。

en: This week %1$s had the following %2$s translation updates
ja: 今週 %1$s には以下の %2$s 翻訳アップデートがありました

en: To
ja: から

en: To add translators, they must first have accounts in WordPress. Translators can have any editing privileges, including subscriber.
ja: トランスレーターを追加するには、彼らにWordPressのアカウントが必要です。トランスレーターは購読者を含むすべての編集特権を持ちます。

en: To estimate the total cost of translating your site, use the word count tool
ja: サイト翻訳の総コストの推定には、ワードカウントツールをご利用ください

en: To language:
ja: 翻訳後言語:

en: To re-enable it, please empty the basket or send it for translation.
ja: 再び有効にするには、バスケットを空にするか、翻訳用に送信してください。

en: To send content to translation by %1$s, you need to have an account in %1$s and enter here your authentication details.
ja: %1$sで翻訳するコンテンツを送信するには、%1$s アカウントが必要です。認証情報をここに入力してください。

en: To send content to translation by %1$s, you need to have an account in %1$s and obtain the credentials. Please check the %2$s page for more details.
ja: %1$sでコンテンツを翻訳用に送るには、%1$sにアカウントを持ち、認証情報を得なければなりません。詳細については%2$s ページをご覧ください。

en: To stop receiving notifications, log-in to %s and change your preferences.
ja: 通知の受け取りを解除するには%sにログインし、設定を変更してください。

en: Today %1$s had the following %2$s translation updates
ja: 今日 %1$s には以下の %2$s 翻訳アップデートがありました

en: Totals
ja: 合計

en: Translate
ja: 翻訳する

en: Translate (this will include the slug in the translation and not create it automatically from the title)
ja: 翻訳（タイトルから自動生成されません）

en: Translate Link Targets
ja: リンクターゲットを翻訳する

en: Translate by
ja: 翻訳：

en: Translate to %s
ja: 次の言語に翻訳する： %s

en: Translated documents options
ja: 翻訳後の書類オプション

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation (incomplete) saved.
ja: 翻訳が(未完) 保存されました。

en: Translation Basket
ja: 翻訳バスケット

en: Translation Batch sent on
ja: 翻訳バッチ送信日

en: Translation Cost Estimate
ja: 翻訳コスト見積り

en: Translation Dashboard
ja: 翻訳ダッシュボード

en: Translation Feedback
ja: 翻訳フィードバック

en: Translation Jobs
ja: 翻訳ジョブ

en: Translation Management
ja: 翻訳管理

en: Translation Notifications
ja: 翻訳通知

en: Translation Proxy error
ja: 翻訳プロキシ－エラー

en: Translation Service
ja: 翻訳サービス

en: Translation Service will deliver translations automatically using XML-RPC
ja: 翻訳サービスがXML－RPCを使用して自動的に翻訳を納品します

en: Translation Services
ja: 翻訳サービス

en: Translation added:
ja: 翻訳が追加されました：

en: Translation cancelled.
ja: 翻訳がキャンセルされました。

en: Translation complete
ja: 翻訳完了

en: Translation has been removed by admin
ja: 翻訳は管理者により取り除かれました

en: Translation in progress
ja: 翻訳進行中

en: Translation interface
ja: 翻訳インターフェース

en: Translation is complete
ja: 翻訳が完了しました

en: Translation jobs for:
ja: 翻訳仕事：

en: Translation languages
ja: 翻訳言語

en: Translation needs update
ja: 翻訳ニーズのアップデート

en: Translation of job %s has been uploaded and completed.
ja: 翻訳ジョブ、 %s がアップロードと翻訳を完了しました。

en: Translation options
ja: 翻訳オプション

en: Translation pickup mode
ja: 翻訳受け取りモード

en: Translation saved.
ja: 翻訳が保存されました。

en: Translation status
ja: 翻訳状況

en: Translation to
ja: 次言語への翻訳

en: Translation updated:
ja: アップデートされた翻訳：

en: Translation updates for %1$s for %2$s
ja: %1$sの%2$sの翻訳アップデート

en: Translation updates for %1$s until %2$s
ja: %2$sまで%1$sの翻訳をアップデート

en: Translations
ja: 翻訳

en: Translations may delay because translators did not receive notifications
ja: 翻訳者が通知を受け取らなかったため、翻訳が遅れるかもしれません。

en: Translations queue
ja: 翻訳待ち

en: Translator
ja: トランスレーター

en: Translator %s has resigned from the translation job "%s" for %s to %s.%sView translation jobs: %s
ja: トランスレーター %s が%s から %sへの翻訳の仕事"%s"を辞退しました。%s翻訳の仕事を閲覧する: %s

en: Translator has completed translation job for %s
ja: トランスレーターが%sの翻訳ジョブを完了しました

en: Translator has resigned from job on %s
ja: トランスレーターが %sの翻訳を辞退しました。

en: Translator has updated translation job for %s
ja: トランスレーターが %sの翻訳をアップデートしました

en: Translators
ja: トランスレーター

en: Try one of the %s
ja: %sの一つをお試しください

en: Unable to activate this service. Please check entered data and try again.
ja: このサービスを認証できません。入力データを調べ、再試行してください。

en: Unable to invalidate this service. Please contact WPML support.
ja: このサービスを無効にできません。WPMLサポートにお問い合わせください。

en: Undefined
ja: 未定義

en: Unknown string Package
ja: 不明のストリングパッケージ

en: Update
ja: アップデート

en: Updated / Translated
ja: アップデート済み／翻訳済み

en: Upload
ja: アップロード

en: Use the translation editor
ja: 翻訳エディターを使う

en: User found
ja: ユーザーが見つかりました

[ctx: Verb]
en: Copy
ja: コピー

en: View
ja: 表示

en: View original
ja: 原文を閲覧

en: View translation jobs
ja: 翻訳ジョブを閲覧

en: WARNING: %s job(s) are currently being translated.
ja: 警告: %s ジョブは現在翻訳中です。

en: WPML Notification Settings
ja: WPML 通知設定

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It is not compatible with  <a href="%s">WPML</a> versions prior 2.0.5.
ja: WPML　翻訳管理が有効ですが、効果的ではありません。これは2.0.5.以前の<a href="%s">WPML</a> バージョンと互換性がありません。

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires %s in order to work.
ja: WPML 翻訳管理は有効ですが、効果的ではありません。作動するには %sが必要です。

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. It requires <a href="%s">WPML</a> in order to work.
ja: WPML 翻訳管理が有効ですが、効果的ではありません。 これを使用するには <a href="%s">WPML</a> が必要です。

en: WPML Translation Management is enabled but not effective. Please finish the installation of WPML first.
ja: WPML 翻訳管理は有効ですが、実行できません。WPMLのインストレーションを完了してください。

en: WPML Translation Management requires the following PHP extensions and settings:
ja: WPML 翻訳管理は以下のPHP拡張機能と設定が必要です：

en: WPML Translator Settings
ja: WPML 翻訳設定

en: WPML Update is Incomplete
ja: WPML アップデートが未完了です

en: WPML can read a configuration file that tells it what needs translation in themes and plugins. The file is named wpml-config.xml and it's placed in the root folder of the plugin or theme.
ja: WPML はテーマとプラグイン内の翻訳内容を指示するコンフィギュレーション・ファイルを読みます。このファイルはwpml-config.xmlと呼ばれ、プラグインまたはテーマのルートフォルダに存在します。

en: WPML can't find the translation service. Please contact WPML Support or your translation service provider.
ja: WPMLが翻訳サービスを発見できません。WPMLサポートまたは翻訳サービスプロバイダーにお問い合わせください。

en: WPML will no longer synchronize this %s with the original content.
ja: WPMLは現在この%s を元のコンテンツと一緒に同期しません。

en: WPML.org account
ja: WPML.org アカウント

en: Waiting for translator
ja: トランスレーター待ち

en: Waiting for translator / In progress
ja: 翻訳者の応答待ち／進行中

en: Want to improve the quality of your site’s translation?
ja: サイト翻訳の品質を改善したいですか？

en: When duplicating content, please first duplicate parent pages to maintain the site's hierarchy.
ja: コンテンツをコピーする場合、サイトの階層を維持するために、まず親ページをコピーしてください。

en: Word count estimate:
ja: 見積り語数：

en: Word count tool
ja: ワードカウントツール

en: Words
ja: 語

en: Words - untranslated (total)
ja: ワード－未翻訳 (合計)

en: XLIFF file options
ja: XLIFF ファイルオプション

en: XLIFF translation
ja: XLIFF 翻訳

en: XLIFF version
ja: XLIFF バージョン

en: You are about to delete selected items from the basket. Are you sure you want to do that?
ja: バスケットから選択したアイテムを削除するところです。本当に削除しますか？

en: You are not allowed to perform this action.
ja: このアクションは実施できません。

en: You are not allowed to run this action.
ja: このアクションは実行できません。

en: You are receiving this email because you have a translator \n\t\t\taccount in %1$s. To stop receiving notifications, \n\t\t\tlog-in to %2$s and unselect "Send me a notification email \n\t\t\twhen there is something new to translate". Please note that \n\t\t\tthis will take you out of the translators pool.
ja: あなたは%1$sに \n\t\t\tトランスレーターアカウントを持つためこのメールを受け取っています。通知を受け取らないようにするには、\n\t\t\t%2$sにログインし、"新規の翻訳案件がある時\n\t\t\メール通知を送信する"選択を解除してください。これを行うと\n\t\t\tトランスレータープールから外されることにご注意ください。

en: You are running updated %s and %s, but the following components are not updated:
ja: アップデートされた%sと%sを実行中ですが、以下のコンポーネントがアップデートされていません：

en: You are running updated %s, but the following component is not updated:
ja: アップデートされた%sを実行中ですが、以下のコンポーネントがアップデートされていません：

en: You are trying to import an empty archive.
ja: 空のアーカイブをインポートするところです。

en: You are trying to import an empty file.
ja: 空ファイルをインポートするところです。

en: You are trying to import an incompatible Archive.
ja: 互換性のないアーカイブをインポートするところです。

en: You are using a translation service which requires authentication.
ja: 認証を必要とする翻訳サービスを使用中です。

en: You can check again in %s minutes.
ja: %s 分後にまた調べられます。

en: You can check again in %s seconds.
ja: %s 秒後にまた確認できます。

en: You can find API token at %s site
ja: %s サイトでAPIトークンを発見できます

en: You can find this at %s site
ja: これは%s サイトで発見できます

en: You can view your other translation jobs here: %s
ja: ここで他の翻訳ジョブを閲覧できます: %s

en: You can't do that!
ja: その操作は実行できません！

en: You can't edit this translation, because this translation to %s is already in progress.
ja: この文書の%sへの翻訳は進行中なので編集できません。

en: You cannot add posts in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
ja: この言語のストリングはバスケットに他のソース言語の投稿またはストリングが含まれるため、追加できません!\n\t\t\t\t\t\現在のバスケットを使用し、投稿を追加するか、現在のバスケットの他言語の投稿を削除してください

en: You cannot add strings  in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language!\n\t\t\t\t\t\tEither submit the current basket and then add the post or delete the posts of differing language in the current basket
ja: この言語のストリングはバスケットに他のソース言語の投稿またはストリングが含まれるため、追加できません!\n\t\t\t\t\t\現在のバスケットを使用し、投稿を追加するか、現在のバスケットの他言語の投稿を削除してください

en: You cannot add strings in this language to the basket since it already contains posts or strings of another source language! Either submit the current basket or delete the posts of differing language in the current basket
ja: すでに投稿文または他のソース言語のストリングが存在するため、このバスケットにこの言語のストリングを追加することはできません！現在のバスケットを送信するか、バスケットの他言語の投稿文を削除してください

en: You have attempted to submit data in a not legit way.
ja: 正当ではない方法でデータを送信中です。

en: You have been assigned to new translation job(s):
ja: あなたは新しい翻訳ジョブに指名されました：

en: You have been removed from the translation job "%s" for %s to %s.
ja: あなたは%sから %sへの"%s" の翻訳ジョブから取り除かれました。

en: You have selected a translation service which requires authentication.
ja: 認証を必要とする翻訳サービスが選択されました。

en: You have selected a translation service which requires translators.
ja: 翻訳者を必要とする翻訳サービスが選択されました。

en: You have sent documents to translation. WPML can send notification emails to assigned translators, but translators for some languages have selected not to receive this notification.
ja: あなたは文書を翻訳用に送りました。WPMLは指名された翻訳者に通知を送信できますが、言語によっては翻訳者が通知を受信しないことを選択しています。
    \n

en: You have sent items to %s. Please check if additional steps are required on their end
ja: アイテムが%sに送信されました。受信側に追加ステップが必要かチェックしてください

en: You have two ways to copy content from the original language:
ja: 原語からコンテンツをコピーする方法が2通りあります：

en: You have unsaved changes!
ja: 未保存の変更があります！

en: You have unsaved work. Are you sure you want to close without saving?
ja: 未保存の作業があります。本当に保存しないで閉じますか？

en: You haven't added any translator accounts yet.
ja: あなたはトランスレーターアカウントをまだ追加していません。

en: You selected %1$s as your translation service. Next, you need to add translators from %1$s to your site. Click on the "Add translators" button. Select the source and target language and choose %1$s as the source of the translator. You can add different translators between different languages.
ja: 翻訳サービスとして%1$sを選択されました。あなたのサイトに%1$sから翻訳者を追加する必要があります。"翻訳者を追加" ボタンをクリックしてください。ソースとターゲット言語を選択し、翻訳者のソースに%1$sを追加してください。言語別に異なる翻訳者を追加できます。

en: You should contact your %1$s and ask them to enable the notification emails which will allow them to see when there is new work waiting for them. To enable notifications, translators need to log-in to this site, go to their user profile page and change the related option in the WPML language settings section.
ja: %1$sに連絡し、新しい仕事が存在することが分かるように、通知メールを有効にすることを依頼してください。通知を有効にするには、翻訳者はこのサイトにログインし、彼らのプロフィールページのWPML言語設定部分でオプションを変更する必要があります。

en: You should use <a href="%s">Translation management dashboard</a> to send the original document to translation.
ja: 原文を翻訳に送るには<a href="%s">Translation management ダッシュボード</a> をご使用ください。

en: You've resigned from this job.
ja: あなたはこの仕事を辞退しました。

en: Your Profile
ja: あなたのプロフィール

en: Your deadline
ja: 期日

en: Your own translators
ja: あなたのトランスレーター

en: Your request has been sent. Please wait a few minutes to synchronize the status with the Translation service
ja: リクエストが送信されました。翻訳サービスによりステータスが同期されるまで数分お待ちください

en: Your request was sent.
ja: リクエストが送信されました。

en: Your site is currently configured to use only %s as its professional translation service.
ja: このサイトは現在プロフェッショナル翻訳サービスに%sだけを使用するように設定されています。

en: Your site will not work as it should in this configuration
ja: この設定ではあなたのサイトは正常に作動しません

en: account status
ja: アカウントステータス

en: add documents to the basket
ja: バスケットに文書を追加

en: and
ja: と

en: continue on the next page &raquo;
ja: 次のページに続く &raquo;

en: copy and overwrite all fields
ja: 全ての欄にコピー・上書きする

en: copy to empty fields only
ja: 空白欄のみにコピーする

en: deadline: %1$s, late by %2$d days
ja: 期日： %1$s、%2$d 日間の遅れ

en: documentation
ja: ドキュメンテーション

en: edit languages
ja: 言語編集

en: go to the <a href="%s">Translation Dashboard</a>
ja: <a href="%s">Translation Dashboard</a>に進む

en: immediately
ja: 即刻

en: in
ja: 言語

en: in %s document(s)
ja: %s 書類内に

en: items
ja: アイテム

en: learn more
ja: もっと学ぶ

en: needs update
ja: アップデートが必要です

en: never
ja: 一度もない

en: once a day
ja: 1日に1回

en: once a week
ja: 1週間に1回

en: or
ja: あるいは

en: out of
ja: の

en: search
ja: 検索

en: send them for translation
ja: 翻訳用に送る

en: show %s items
ja: %sアイテムを表示

en: show all %s items
ja: %s アイテムを全て表示

en: start translating
ja: 翻訳開始

en: to
ja: から

en: translated to
ja: 翻訳後

en: translation services that are integrated with WPML
ja: WPMLに統合された翻訳サービス

en: translators
ja: 翻訳者

en: try a translation service
ja: 翻訳サービスをお試しください
